Розблокування українсько-польського кордону: Туск і Шмигаль зробили важливі заяви

Відбувається пошук «добрих рішень» для Польщі і України одночасно

Глава польського уряду Дональд Туск після переговорів у Варшаві з українським колегою Денисом Шмигалем заявив про прогрес довкола вирішення проблем агроімпорту та автоперевезень. Про це він сказав на спільному брифінгу з українським прем'єром Денисом Шмигалем за підсумками чергового раунду консультацій.

«Консультації засвідчили, що немає такої сили у світі, в Україні і у Польщі, яка би могла підірвати нашу дружбу, нашу солідарність, нашу співпрацю, особливо перед спільною загрозою, якою є агресія росії в Україні», - заявив він.

За його словами, відбувається пошук «добрих рішень» для Польщі і України одночасно. «У питанні сільського господарства ми зробили крок вперед», - наголосив Туск.

 Він нагадав, що Польща приєдналася до ініціативи блокування імпорту російського і білоруського зерна і іншої сільськогосподарської продукції. Також відбувається пошук рішень, які створять відчуття безпеки для виробників і фермерів. Туск додав, що треба шукати рішень, які не будуть дошкульними ані для українських виробників і фермерів, ані для польських.

«Ми шукаємо рішень, які, можливо, не будуть усіх повністю влаштовувати, але які будуть захищати основні інтереси польських фермерів та виробників, і, з другого боку, українських. Ми шукаємо, і ми близькі знайти рішення. Ми близькі до того, щоб транзит, який проходить через Польщу, не створював проблем польському ринкові. І такий намір є в української сторони», – заявив Туск.
Своєю чергою, Шмигаль наголосив, що блокада українського кордону з боку окремих польських груп протестувальників шкодить як економіці Польщі та України, так і Європейського Союзу у цілому. За його словами, Україна й далі потребує шляхів солідарності для транспортування збіжжя через західний наземний кордон, бо водний коридор дуже чутливий до обстановки у галузі безпеки.

«У наших урядів спільне розуміння важливості цього проекту. Так само, як і спільне розуміння того, що питання кордону необхідно вирішувати комплексно. Україна запропонувала певні кроки. Ми обговорювали їх з паном прем'єр-міністром», - сказав Шмигаль.

Голова уряду України вважає, що стосовно цих кроків відбувається ефективна і оптимістична робота. Він підкреслив, що українське зерно не потрапляє на польський ринок, а уряд України запровадив процедуру верифікації чотирьох зернових агрокультур: кукурудзу, ріпаку, соняшника та пшениці. Без ліцензії експорт цих категорій не відбувається. Такі дозволи будуть видаватися лише за спільним погодженням з польським урядом.

Як уточнив Шмигаль, уряди України і Польщі працюють над вирішенням 5 кроків.

«Перший - Україна погодилась на певні обмеження. Зокрема, і на такі запобіжники, safeguards, які запропоновані Європейською комісією. І це для нас не дуже цікава історія, але ми погоджуємося, і розуміємо, що це той компроміс, який необхідний для наших країн для того, щоби аграрний експорт з України не шкодив або не ніс навіть теоретичної загрози польським агровиробникам», - наголосив Шмигаль.

Другим кроком прем'єр назвав звернення України до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, а саме - аналіз законодавства в аграрній політиці і транспорті.

«Ми відкриті. Ми хочемо зняти будь-які маніпуляції, будь-які можливості для маніпуляцій, міфи, дезінформацію, якою дуже активно, у гібридний спосіб, користується наш ворог, росія. Ми маємо рішення Єврокомісії щодо пріоритетного скринінгу розділу, який стосується аграрної політики. Ми очікуємо, що це відбудеться наприкінці квітня. І це дійсно надзвичайно відкриє всю статистику і дасть нам дуже правдиві дані», - наголосив Шмигаль.

Третім кроком він назвав зусилля щодо заборони російського і білоруського аграрного експорту до ЄС. «Ми запропонували Польщі об'єднати наші зусилля для виконання цього завдання. Вдячні польському уряду. Вдячні польському Сейму, який ухвалив відповідний заклик до Єврокомісії», - сказав Шмигаль.

Крім того, ця ініціатива підтримана міністрами сільського господарства Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Чехії. «Наш голос почули у Брюсселі. Єврокомісія запропонувала запровадити збільшення мит на 50% на агропродукцію з росії і Білорусі, і зокрема, на імпорт зерна. Нові ставки фактично мають зупинити цю торгівлю. Очікуємо на ухвалення такого рішення Радою ЄС вже найближчим часом», - наголосив Шмигаль.

Він сказав, що Україна і Польща мають попередні домовленості проекту угоди про необхідність запровадження спільного контролю на прикордонних пунктах пропуску і реалізацію проекту обміну митною інформацією. Тепер очікується погодження від Єврокомісії. Україна і Польща між собою узгодили текст такої угоди.

Крім того, Україна і Польща мають спільні плани про будівництво нових прикордонних пунктів пропуску і розширення можливостей наявних. Польща вже виділяє фінансування для України на проведення відповідних робіт.

Четвертий крок стосується пропозиції створити антикризовий штаб. Між міністрами сільського господарства та економіки України і Польщі налагоджено регулярну взаємодію. Також були долучені асоціації. Триває прагматичний і чесний діалог.

Читайте також: на одному з пунктів пропуску польські протестувальники тимчасово розблокували рух вантажівок

П'ятий крок стосується прохання України забезпечити вільний пропуск через кордон не лише боєприпасів і гуманітарної допомоги, а й пального. «Сподіваюсь, що це, у принципі, призведе до розблокування кордону», - сказав Шмигаль.

varta1.com.ua: Новини

Коментарі

Найкоментованіше за місяць

  1. Увага! У Львові під час прогулянки зникла дитина
  2. Спецслужби затримали львів'янина за підозрою в організації вбивства відомого одесита, який публічно підтримував мобілізацію (ФОТО)
  3. У Львові затримано лікарку (фото)
  4. Працівники ТЦК навідалися з рейдом на весілля у львівський ресторан (ВІДЕО)
  5. На Тернопільщині другу добу тривають пошуки зниклого безвісти молодого чоловіка (ФОТО)

Найчитаніше за місяць

  1. На Львівщину прилетіла гірка звістка про загибель молодого воїна Владислава Тарнавського
  2. У Львові люди підняли авто, щоб витягти дитину, на яку наїхала водійка
  3. На війні загинув 23-річний Герой зі Львівщини
  4. Смертельна автокатастрофа на околиці Львова: рятувальники деблоковували жертв (ФОТО)
  5. З львівського ресторану прогнали працівників ТЦК, які увірвались на весілля: реакція військового (ВІДЕО)